Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Kasım, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Content Filter –Kelime Engelleyici

Bu paylaşımda sizlere Content Filter (Kelime Engelleyici) den bahsedeceğim.Zyxel'in yeni ara yüzünden fotoğrafl ile birlikte,
Content Filter –Kelime EngelleyiciKelime engelleyici kullanmak için öncelikle modem arayüzüne girmeniz gerekmektedir. İşlemler sırasıyla şöyle İnternet sayfası açıp adres satırına “192.168.1.1” yazıp ENTER tuşuna basın. Karşınıza gelen şifre ekranına (1234 veya ttnet) yazıp sisteme giriş tuşuna basınız. Dikkat eğer kendi belirlediğiniz bir şifre varsa “Şifre” Kutucuğuna kendi şifrenizi yazınız.

Sistemi giriş yaptıktan sonra durum ekranına geliyoruz.
 Sayfa açıldıktan sonra sırasıyla sol taraftaki menüden “Güvenlik” tıklayıp alt sekmede çıkan “İçerik Kontrol” sekmesine tıklıyoruz. Sağ tarafta açılan pencerede “Anahtar Kelime Engelleme Etkin” i işaretliyoruz. “Anahtar Kelime” Yazan yazının sağındaki boş kutucuğa engellemek istediğiniz kelimeleri tek tek girip “Anahtar kelime ilave et”
Butonuna tıklayarak engellemek istediğimiz kelimeleri ekliyoruz. Ekledikten …

Cep Telefonundan Kablosuz Bağlanma

Bu paylaşımda ise zyxel arayüzde cep telefonundan bağlantı için bilgilendirme yapacağım.2 adımda göreceğiz bunu,
Diğer kablosuz ayarları için diğer paylaşımlardan yararlanabileceğiniz gibi modemteknikdestek@hotmail.comadresinede sorularınızı iletebilirsiniz. Traffic Network Ads ile para kazanmak için sayfamızı ziyaret ediniz. http://trafficnetworkadsnedir.blogspot.com.tr/
Bu paylaşımda sizlere zyxel'in eski arayüzünde (Telnet ile MAC Filtering)komutlarını paylaşacağım konu ile ilgili sorularınızı modemteknikdestek@hotmail.com 'a yazabilirsiniz. ****Örnekteki MAC adresleri disindaki kablolu girisleri engelleyen komut dizisi**** Örnek MAC-1: 001122334455 Örnek MAC-2: AABBCCDDEEFF sys filter set index 1 1 */1.set için 1. kural sys filter set name 1 izinliler sys filter set enable sys filter set type generic sys filter set offset 6 sys filter set length 6 sys filter set mask ffffffffffff sys filter set value 001122334455 sys filter set actnomatch checknext sys filter set actmatch forward sys filter set more yes sys filter set save */Ilk MAC için kural eklendi ve kaydedildi. sys filter set index 1 2 */1. set için 2. kural sys filter set enable sys filter set type generic sys filter set offset 6 sys filter set length 6 sys filter set mask ffffffffffff sys filter set value AABBCCDDEEFF sys filter set actnomatch drop sys …

Kablosuz Ağ Ayarları

Merhaba bu paylaşımda zyxel yeni arayüzde kablosuz ayarları anlatacağım.Hem kablosuz ağ ismi,hem kablosuz ağ şifresini nasıl değiştirir veya kablosuz ismi,kablosuz ağ şifresini unuttuysanız nasıl görebilirsiniz bunları anlatacağım.

Şöyle başlayalım,
Kablosuz Ayarlar

Modemi Fabrika ayarlarına çekme(Resetleme İşlemi)

Bu paylaşımda modemlerin nasıl resetlenip fabrika ayarlarına döndüğünü yazacağım.Ve genel olarak fabrika ayarlarında ki şifrelerini paylaşacağım.

Resetleme işlemi (Fabrika ayarlarına dönüş) sırasıyla şöyledir.
1. Cihaz açma / kapama tuşuna basılarak kapalı duruma getirilir.
2. Cihaz kapalıyken arka kısmında bulunan reset tuşuna (küçük bir tuş) kalem ucu ile basılı tutulur.
3. Reset tuşu basılıyken elimizi reset tuşundan çekmeden modem açma / kapama düğmesine basılarak tekrar açılır.
4. Modemin tüm ışıkları sönüp yanıncaya kadar (yaklaşık 20 Sn.) reset tuşuna basılı bir şekilde durur ve bu işlem olduktan sonra reset tuşundan elimizi çekeriz.
5. Reset tuşundan elimizi çektikten sonra power ve dsl ışıkları sabit oluncaya kadar beklenir.

Evet bu şekilde modemi resetlemiş olduk.Şimdi modemi tekrar kurulumu için modem kurulumu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Marka Adsl Modem İpKullanıcı AdıParolaAirties RT210  192.168.2.1logine tıkla
Allied telesyn 192.168.1.1:8080 manager friend…

PORT YÖNLENDİRME(SERVER BARINDIRMA)

Bu paylaşımda yine zyxel'in eski arayüzünden devam ediyorum.Şimdi ki konumuz port yönlendirme(server barındırma) konuyu resimli şekilde açıklayacağım.

Kullanıcıların en çok yapmak istedikleri uygulamaların başında router arkasındaki bir bilgisayara web server, mail server kurmak, kamera bağlı bilgisayardaki görüntüyü Internet üzerinden izlemek vs..gelir. Veya içerideki bir bilgisayarın masaüstüne RDP protokolü ile ulaşmak istenir.
Web server için 80 nolu portu, mail server için 25 ve 110 nolu portu, uzak masaüstü (RDP) bağlantısı için 3389 nolu portu arkadaki PC’ye yönlendirmek gerekir. 192.168.1.2 IP adresli bilgisayarda web server, 192.168.1.8 IP adresli bilgisayarda mail server, 192.168.1.15 IP adresli bilgisayarda da Terminal server (uzak masaüstü bağlantısı yapmak için) olduğunu farzedelim. Bunlar bizim kabul ettiğimiz örnek değerlerdir.
Cihaza web arayüzünden bağlanın. Advanced Setup altındaki NAT linkine tıklayın. SUA Only seçeneğinin karşısındaki “Edit Details” linkine tıkl…

WIRELESS (KABLOSUZ) BAĞLANTI AYARLARI

Bu paylaşımda yine zyxel için eski arayüzü ele alacağım.Eski arayüzde kablosuz ayarlar şu şekilde,
Internet Explorer veya kullandığınız tarayıcınızı açınız ve adres satırına http://192.168.1.1 yazıp Enter tuşuna a basınız.
Açılan şifre akranında şifre yazan kısımdaki noktaları silip modeminize kurulum esnasında verdiğiniz şifreyi yazınız. Girdiğiniz şifreyi kabul etmiyor ise 1234 deneyebilirsiniz.
Şifrenizi yazdıktan sonra Sisteme Giriş butonuna tıklayınız.
ZyXEL 660HW ürününde wireless ayarı yapmak için aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi ana menüde Advanced Setup başlığı altındaki Wireless LAN sekmesini tıklayınız.

Bu bölüme girildiğinde karşınıza wireless ayarlarının yapıldığı aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu bölümdeki Wireless başlığında genel wireless ayarları yapılır.


Enable Wireless LAN sekmesini tıklayarak cihazınızın wireless özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.
“Block traffic between WLAN and LAN” seçeneğini işaretlerseniz kablolu bağlanan kullanıcılar ile kablosuz bağlanan…

VPN TUNEL KURULUMU

Bugün sizlere zyxel eski arayüzde vpn kurulumunu paylaşacağım.Bu eski arayüz pek yaygın olmasa da gerekli olabilir.Yaşadığız sorunlar için modemteknikdestek@hotmail.com 'a mail atabilirsiniz.

Şimdi şöyle başlayalım,
VPN TUNEL KURULUMU (IPSec) Internet Protocol Security 3 ana VPN protokolünden biridir. 652/660/662 serisi Zyxel ADSL routerlar ve Zywall serileri bu protokolü desteklerler. Bu özelliğe sahip cihazlara bu Paylaşımda“Secure Gateway” dendiği de olacaktır. VPN tünel iki secure gateway arasında veya “IPSec Client Software” yüklü bir PC ile Secure Gateway arasında kurulabilir. Burada birinci seçenek yani iki Secure Gateway arasında nasıl VPN tünel kurulacağı anlatacağım. Örnek secure gateway olarak Prestige 652 HW-31 seçelim.
VPN tünel Internet üzerinden veya var olan Intranet üzerinden kurulur. Olaya dışarıdan bakıldığında kiralık hat kullanarak LAN to LAN bağlantı yapılmış gibi görülür. A LAN’ındaki herhangi bir PC B LAN’ındaki herhangi bir PC’ye erişebilir.Önemli Not: 652HW-…

ZyXEL P-660HN-F1Z Modem ve VLAN Gerekliliği

ZyXEL P-660HN-F1Z Modem ve VLAN Gerekliliği
Diyelim ki; küçük bir şirketimiz var ve P-660HN-F1Z modem kullanıyoruz. Çalışanlarımız bu modem üzerinden internete çıkabildikleri gibi aynı zamanda ağımızda bulunan yazıcı, sunucu gibi cihazları da kullanıyorlar. Çalışanlarımızın yanısıra şirketimize geldiğinde internet kullanma gereksinimi olan misafirlerimiz de oluyor. Fakat misafirlerimizin şirket ağımıza dahil olmadan interneti kullanmalarını istiyoruz. İşte bu noktada P-660HN-F1Z modemimiz 802.1Q/1P ve Çoklu Kablosuz Ağ özellikleri ile isteğimizi yerine getiriyor. Böylece sahip olduğumuz bu modem sayesinde artık çalışanlar ve misafirler sanki farklı birer ağa bağlanmış gibi oluyorlar.
Bu senaryoyu uyguladığımız örnek bir konfigürasyonu incelemeden önce konuyu iki başlık altında şu şekilde özetleyebiliriz:
A) Kablosuz Ağ Ayarlarını Yapılandırma
B) VLAN Tanımı Yaparak Kullanıcı Gruplarını Bribirinden Ayırma


A) Kablosuz Ağ Ayarlarını Yapılandırma
1) Ağınızda çalışanların bağlanacağı ana SSID…

NAT Yapılandırma Seçenekleri

ZyXEL Modemlerde varsayılan NAT tipi SUA(Single User Account)’dir. Bu NAT tipinde çok kullanıcı tek bir IP adresi üzerinden NAT yaparak internet çıkışı alır(Many-to-One Mapping)
Ancak kullanıcının elinde birden fazla IP adresi mevcut ise ve bu IP adresleri, lokaldeki sunucu ve host’lara paylaştırılmak isteniyorsa bu istek iki şekilde yerine getirilebilir.
1- Modemde NAT devre dışı bırakılır, sahip olunan IP adreslerden bir tanesi modemin LAN bacağına atanır. Diğer IP adresleri’de lokaldeki PC’lere elle atanır ya da modemde DHCP havuzu, eldeki public IP blok’una göre düzenlenerek, modemden de dağıtım yapılabilir. Elle yapılan atamada local PC’ler gateway olarak modemin LAN bacağını görmelidir. Bu seçenekte modemin wan tarafı için özel bir konfigürasyon yoktur.
2- NAT – Full Feature : Bu kurulum şeklinde lokaldeki kullannıcıların lokalde yine private IP adresine sahiptir; sadece internet çıkışı olacağı zaman istenen IP adreslerini alarak çıkış yapar. Konuyla ilgili olarak aşağıda veril…

ZyXEL 660 T Serisi Modellerde Kablolu Kullanıcılar için MAC Filtreleme

Bu yazımda bant genişliği kablolu mac filtrelemeden bahsedeceğim.
Cihaza web’ten login olduktan sonra Güvenlik>Paket Filtreleme menüsüne ulaşınız.

Genel Filtre seçeneğini seçip Değiştir ikonuna tıklayınız.


İlk kuralı Değiştir butonuyla edit ediniz.
  Resim-1 : İlk Kural Yapılandırma Şekli

 Resim -2 : Son Kural Yapılandırma Şekli
Yukarıdaki 2 kural ile sadece 11:22:33:44:55:66 ve 11:aa:22:bb:33:cc MAC adresli PC’lere izin vermiş olduk. Eğer daha fazla PC’ye izin vermek istiyorsak, son kural hariç tüm kurallar Resim-1’deki gibi olmalıdır, sonuncu kural ise Resim-2’deki gibi olmalıdır.
Set tanımını tamamladıktan sonra, şimdi de bu seti LAN interface’i üzerine iliştirmemiz gerekiyor.
Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Ağ>Yerel Alan Ağı>Gelişmiş Kurulum kısmına geliniz ve gösterildiği gibi seçip kaydediniz.

 Ek Bilgiler :
1- Toplam 12 adet set tanımlanabilir. Herbir set sadece Genel ya da sadece Protocol olacak şekilde 6 adet kural içerir.
2- Kural edit sayfasında Kayıt se…

FIREWALL ÖZELLİKLERİ

Şimdi modemde firewall kısmında kural oluşturmadan bahsedeceğim.Zyxel için modem de firewall kısmında kural oluşturma öncelikle özelliklerinden başlıyalım.